Obklopená masívami Oravskej Magury a členitými kopcami Oravskej vrchoviny sa v nádhernom údolí nachádzamalebná dedinka Medzibrodie nad Oravou. Ako dve vlnité stuhy ju z jednej stranylemuje žblnkotajúci potok a z druhej strany ju zdobí rieka Orava. Jedna z najstarších oravských obcíso svojou históriou.

Život jej pôvodných obyvateľovbol jednoduchý a skromný, často ťažký ale bol pretkaný zmyslom nielen pre prácu a povinnosť, ale aj pre radosť a krásu. Verným obrazom o živote predchádzajúcich generácií je často ľudová pieseň. Pieseň, ktorá nás sprevádza od tichých uspávaniek po celý život. Zdieľa s nami radosť, žiaľ, spomienky, šťastie, lásku....Aj Medzibroďania vždy radi spievali. Trvalo to síce veľmi dlho, ale predsa tu prvýkrát v histórii tejto obce vznikla folklórna skupina pod krásnym a nezvyčajným názvom Rovienca.

Názov dostala na zachovanie pamiatky poľa nachádzajúceho sa za humnami domov v časti obce Zapotoku, kde sa kedysi pestovala zelenina, najmä kapusta, neskôr to bola krásna lúka využívaná hlavne na pasenie husí a trávenie voľného času. Dnes vedie tadiaľ štátnakomunikácia. FS Rovienca tvoria prevažne mladí ľudia obce, ktorí aj prišli s myšlienkou na založenie folklórnej skupiny a oslovili o pomoc Ľubku Bernolákovú. Po prvých formálnych krokoch a registrácii na patričnom úrade si ju zvolili aj za vedúcu folklórnej skupiny. Jej zástupcom je jeden zo zakladateľov Patrik Kaprálik a na harmonike sprevádza Ján Čižmárik. Za necelý rok svojej existencie spievali na viacerých podujatiach v rámci obce, vytvorili programy pripomínajúce tradíciu fašiangov, pochovanie basy a najnovšie pútajú programom pripomínajúcim tradičné začepčovanie nevesty.

Milá Rovienca, želáme ti dlhé trvanie, želáme veľa úspechov, veľa krásnych naspievaných piesní... Piesní jasajúcich a plesajúcich, silným a hlbokým citom tečúcich z duše do duše človeka. Nech sú pre všetkých jej poslucháčov a priaznivcov radosťou a potešením, ktoré rozmnožujú spokojnosť a šťastie.

Menu pre členov